wieńce dożynkowe

pi, IAR

Tojtoj za wieniec dożynkowy

Tojtoj za wieniec dożynkowy

Przenośna toaleta to nagroda w ogłoszonym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w powiecie ełckim

Nowe ustalenia ws. tańca prezydenta: Chodziło o wieniec dożynkowy

- Prezydent obtańcował dożynkowy wieniec. Zgodnie z ludowym zwyczajem - Paweł Wypych, prezydencki minister, kolejny raz skomentował taniec Lecha Kaczyńskiego czasie dożynek w Spale. - To była chwila uniesienia. Wszystkie osoby tym urażone chcielibyśmy przeprosić - dodał.

Dożynkowy wieniec z Tu-154 i prezydencką parą

Wieniec z samolotem Tu-154, krzyżami i zdjęciem Lecha i Marii Kaczyńskich zajął III miejsce w konkursie dożynkowym na Kaszubach.

Gościnnie było na dożynkach w Nowem

Gościnnie było na dożynkach w Nowem

tradycji narodowej, natomiast przewodniczący rady powiatu Grzegorz Chmielewski na trud tegorocznych zbiorów spowodowany suszą. Podczas tegorocznych dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych, komisja konkursowa miała naprawdę trudny wybór. Pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Osiny, drugie Mątaw

Dziękowali za plony

Dziękowali za plony

najlepiej pokazać od strony tradycji wykonania wieńca dożynkowego oraz stoiska, by wypaść jak najlepiej w ogłoszonym po raz pierwszy przez radę gminy i wójta konkursie na "Najładniejszy wieniec dożynkowy" oraz "Najładniejsze stoisko sołeckie". Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie

Jak gmina Warlubie dziękowała za tegoroczne plony

Jak gmina Warlubie dziękowała za tegoroczne plony

Konkurs wieńców, w którym I miejsce przypadło sołectwu Płochocinek, ogłoszenie laureatów fotograficznego "Tożsamość Gminy Warlubie", w którym I miejsce za zdjęcie "O poranku - Nadwiślański Park Krajobrazowy w Kruszach" zajęła Anna Ośko, oraz pyszności przygotowane przez KGW

Wsie świętowały przy muzyce i zastawionych stołach

Wsie świętowały przy muzyce i zastawionych stołach

ŚWIEKATOWO Uroczystości dożynkowe zapoczątkowała polowa msza św. dziękczynna, która została odprawiona na stadionie sportowym. Odprawili ją ksiądz proboszcz Paweł Sitarek i ksiądz Karol Buhcholz. Nie zabrakło również księdza seniora Kazimierza Goldstroma. W tym roku na święto plonów wieniec

Plon, niesiemy plon

Plon, niesiemy plon

W trakcie mszy poświęcono wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw. Po uroczystości w świątyni wszyscy uczestnicy dożynek 2013 przeszli do pobliskiego parku wiejskiego, gdzie rozpoczął się festyn. Zgodnie z tradycją starostowie dożynkowi - Danuta Rybka i Piotr Kowalik (oboje z

Pierwszy chleb podzielili w Bukowcu

Pierwszy chleb podzielili w Bukowcu

  Tradycyjnie na zakończenie żniw rolnicy podziękowali za plony, uczestnicząc we mszy świętej, którą celebrował ks. proboszcz Tadeusz Chamier-Ciemiński. W świątyni zostały poświęcone wieńce dożynkowe przyniesione przez poszczególne sołectwa (Bramka, Budyń, Bukowiec, Gawroniec, Krupocin

Dożynki w Łącku - wieńce na hipodromie

Dożynki w Łącku - wieńce na hipodromie

imponujących wieńców dożynkowych. W Łącku, znanym przede wszystkim ze stada ogierów, nie mogło także zabraknąć pokazów woltyżerki i zaprzęgów konnych. Były także kiermasze, prezentacje wyrobów twórców ludowych i wystawa sprzętu rolniczego. Można było skosztować grochówki, karkówki, chleba ze smalcem czy

Gospodarze świętowali. Burmistrz częstował chlebem

Gospodarze świętowali. Burmistrz częstował chlebem

wieniec dożynkowy. W tym roku laur pierwszeństwa wraz z kwotą 1200 zł przypadł sołectwu Wiąg, drugie miejsce zajęło Kozłowo, a kasa sołectwa wzbogaciła się o 1000 zł, a trzecie Sulnówko z nagrodą 800 zł. Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia w wysokości 600 zł. Dostrzeżono i nagrodzono też wysiłek i

Dziękując za plony

Dziękując za plony

atrakcji. W parku sołectwa: Bukowiec, Bramka, Branica, Polskie Łąki, Tuszynki, Przysiersk i Korytowo przygotowały stoiska pełne lokalnych smakołyków. Wójt wręczył sołtysom pamiątkowe dyplomy za piękne wieńce dożynkowe oraz przygotowanie stoisk. Na scenie wystąpił zespół Hendek Folkem, który kultywując

Tu pszczelarze świętują cały rok

Tu pszczelarze świętują cały rok

przygotowali dożynkowe wieńce. Ostatecznie za najlepszy uznano wieniec sołectwa Sulnówko. JAK

Dożynkowa zabawa w amfiteatrze

Dożynkowa zabawa w amfiteatrze

zabawę. W tym roku do tańca mieszkańcom przygrywał zespół Wędrowne Gitary, który przypomniał znane przeboje Czerwonych Gitar. Najmłodsi zaś mogli wziąć udział w licznych konkursach organizowanych przez animatorów. Ważnym elementem dożynkowej zabawy jest także konkurs na najpiękniejszy wieniec

Dożynki w Świeciu

animatorami i nagrodami. Dla dzieci atrakcje dmuchane, m.in. ścianka wspinaczkowa, poza tym konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, dożynkowa grochówka i drożdżówka, stoiska - swojskie jadło, biżuteria i rękodzieło artystyczne oraz liczne niespodzianki. Organizatorem dożynek jest Urząd Miejski w Świeciu

Święto z kociewskim akcentem

Święto z kociewskim akcentem

W czasie jej trwania przedstawiciele poszczególnych sołectw na ręce kapłanów składali tegoroczne plony. W tym roku wielkim zaskoczeniem był sporych rozmiarów wieniec dożynkowy w kształcie łódki z żaglem niesiony przez przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Jeżewo, ubrane w nowe

Pruszcz bawił się na bogato!

Pruszcz bawił się na bogato!

  Dożynki parafialne i gminne rozpoczęły się w Pruszczu od uczestniczenia we mszy św. dziękczynnej. Sprawowali ją księża kanonicy Jerzy Mroczyński i Andrzej Regent. Do świątyni przedstawiciele sołectw wnieśli wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek (Edyta Brzezińska z Luszkówka i Rafał Bociek

Wieńcowe w Bukowcu

Wieńcowe w Bukowcu

Po uroczystościach kościelnych pochód z wieńcami podążył do pobliskiego parku wiejskiego. Tutaj nastąpiła prezentacja koron dożynkowych, a starostowie: Ewa Januszewska z Tuszynek i Marek Kantak z Korytowa wręczyli chleb gospodarzowi gminy Adamowi Licznerskiemu. Część rozrywkową zapoczątkował występ

Pałac Prezydencki: Dożynki nie opóźniły żałoby

. Dziuba. W piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w wyniku zapalenia się metanu zginęło 12 górników, kolejna osoba zmarła w sobotę w szpitalu. 40 górników wciąż przebywa w szpitalach. Korowód i minuta ciszy Po mszy, w trakcie której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy

Władze wyrzuciły dziennikarza, bo pisał nie to co chciały

Władze wyrzuciły dziennikarza, bo pisał nie to co chciały

policja - podkreśla. Jego zdaniem Jaworski już dawno powinien zostać zwolniony. - Od kiedy został redaktorem naczelnym, poziom tygodnika był zerowy - twierdzi. Zaznacza przy tym, że gazeta samorządowa rządzi się innymi prawami niż pismo komercyjne. Wieniec dożynkowy Władze oczekiwały pisma, które przede

Smak chleba w Janiej Górze

Smak chleba w Janiej Górze

Pochód z wieńcem i chlebem przyprowadziła na plac Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Świekatowa. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu. Dokonali tego wojewoda Ewa Mes oraz starostowie imprezy: Danuta Megger, Grzegorz Tomaszewski i Lidia Nitka. Zebrani licznie uczestnicy imprezy mogli spróbować

Gospodarze świętowali razem

Gospodarze świętowali razem

Świętowanie rozpoczęło się w podniosłym nastroju ze sztandarami i orkiestrą w kościele NNMP w Lnianie mszą św. w intencji gospodarzy, odprawioną przez księży - Jerzego Dąbrowskiego i Janusza Zgódkę, którzy poświęcili chleb i wieniec dożynkowy. Ksiądz proboszcz parafii lniańskiej w duszpasterskim

Rodzinne święto i powrót do tradycji, czyli dożynki w naszych gminach

Rodzinne święto i powrót do tradycji, czyli dożynki w naszych gminach

Brzemiona, które wykonało wieniec dożynkowy w kształcie wielkiego serca ozdobionego wstążkami i kwiatami w barwach narodowych. W biało-czerwone stroje ubrani byli także przedstawiciele sołectwa i starostowie - Joanna Piotrowska i Łukasz Lubiński, którzy wręczyli wójt Zofii Topolińskiej bochen chleba, a

Tak dziękowaliśmy za plony

W Świekatowie z kościoła wszystkich członków uroczystości z plonami poprowadziła miejscowa Młodzieżowa Orkiestra Dęta. W tym roku wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Małe Łąki, z tej miejscowości wywodzili się też starostowie: Lucyna Bronikowska i Jan Nitka. Po wręczeniu bochna chleba wójtowi

Wybory 2011. Abp Michalik: Kto troszczy się o rolnika, to troszczy się o ten kraj

niedzielnej mszy dziękczynnej za zebrane plony. Uroczysta msza z okazji 28. Dożynek Archidiecezji Przemyskiej i 11. Dożynek Województwa Podkarpackiego odbyła się na placu przed kolegiatą w Jarosławiu. W trakcie mszy nastąpiło też poświęcenie wieńców dożynkowych, przywiezionych przez delegacje z parafii i

Prezydent na Dożynkach: Dziękuję rolnikom za ich trud

Jasnogórskich - rolnicy złożyli na ołtarzu dary ofiarne z tegorocznych plonów. Przed zakończeniem nabożeństwa abp Nycz pobłogosławił też wieńce żniwne, kropił wieńce i pielgrzymów zebranych na wałach sanktuarium wodą święconą - w intencji, by nikomu w Polsce nigdy nie zabrakło pożywienia. Jak poinformowało

KGW w Stążkach - reaktywacja

wsi Stążki Magdalena Kołdun, kiedy to w marcu wybrana została na sołtysa wsi. W latach 2011-2013 kołu przewodniczyła Agnieszka Rappke, a obecnie tę rolę pełni Barbara Rosolak. Panie spotykają się w miarę potrzeb na zebraniach, organizują różne spotkania. Co roku przygotowują stoisko dożynkowe na

Prezydencki taniec ludowy po tragedii [WIDEO]

: - Zgodnie z ludowym zwyczajem ten wieniec dożynkowy, jak mi to wytłumaczył jeden z ludzi ubranych w strój ludowy, należało obtańcować. Chwila uniesienia pana prezydenta. Wszystkie osoby, które poczuły się tym faktem urażone, chcielibyśmy przeprosić - mówił Paweł Wypych w RMF FM. Za PiS było rolnikom lepiej

Bp Napierała: Brońmy ziemi przed cudzoziemcami

także ich bliscy. - Nie poddawajcie się. Trwajcie. Myślę, że większość Polaków będzie was wspomagać - zaapelował biskup kaliski. W dożynkach w Pleszewie uczestniczyli rolnicy z 33 dekanatów diecezji kaliskiej. Rozpoczął je korowód z wieńcami dożynkowymi, który z rynku przeszedł na miejski stadion, gdzie

Prezydent pokochał rolników, będzie na dożynkach

prawicy. Tradycja Dożynek Prezydenckich w Spale sięga okresu przedwojennego. W 1927 roku zorganizował je prezydent Ignacy Mościcki. Po wojnie dożynki reaktywowano. Od 2000 r. przyjeżdżał na nie zawsze prezydent Aleksander Kwaśniewski. Razem z żoną Jolantą otwierał pochód dożynkowy, jadąc przystrojoną

Czasem rozmowa jest pomocą

będziemy serwować - tym razem w naszym stoisku sołeckim. Już obmyślamy, jak ustroić nasz stragan, jakich roślin, owoców i warzyw do tego użyjemy, kto co przyniesie i co będzie robił tego dnia. Głównym sołectwem organizującym dożynki w tym roku jest Jędrzejewo, więc to ono robi główny wieniec dożynkowy. U

70 tys. rolników uczestniczyło w Dożynkach Jasnogórskich

, przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Delegacje ze wszystkich polskich diecezji przyniosły na plac kilkaset wieńców dożynkowych. Przed rozpoczęciem liturgii starostowie dożynek - Jan Jaworski i Urszula Urban z powiatu pyrzyckiego - wręczyli tradycyjne bochny chleba wypieczone z tegorocznego

Siemkowo ma siedemset lat

przyczynia się szkoła i straż pożarna. Podczas gminnych dożynek przygotowuje podobnie jak inne sołectwa dożynkowe wieńce i ozdoby. Słynie z pięknych stoisk prezentujących osiągnięcia wsi, przysmaki i wyroby rękodzielnicze. Sołtys i rada sołecka wspólnie z mieszkańcami przygotowują prezentacje wsi, dbają o

Polska z roweru. Roztocze

), którego część mieści się w spichlerzu z 1795 r. Jest tam ekspozycja wieńców dożynkowych, a w głównym budynku - kolekcje wypchanych ptaków, skamieniałości (skromniejsze niż w Guciowie) i wyrobów garncarskich. Niedaleko stąd - kolejna kaplica na wodzie. Prowadzi ku niej aleja obsadzona pomnikowymi drzewami

Topolno dziękowało za plony

  W godzinach popołudniowych przy świetlicy wiejskiej mieszkańcy spotkali się podczas zabawy dożynkowej. Rozpoczęto ją od podarowania chleba wójtowi gminy Franciszkowi Koszowskiemu (w tym roku starostami dożynek byli: Hanna Wilczyńska z Topolna oraz Marian Krzyżanowski z Konstantowa). W swoim

"Mówiliśmy prawdy, także twarde". Prezydent na dożynkach

poświęcone wieńce żniwne i bochenki chleba, przyniesione przed ołtarz przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z różnych części kraju. Starostowie tegorocznych dożynek - Bożena i Henryk Brzozowscy z diecezji elbląskiej - złożyli dziękczynny chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów na ręce biskupów

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Najważniejsze informacje