sióstr pasterek

rydzek

Teatr jest w nagrodę

Teatr jest w nagrodę

- Dziewczyny są tu z całej Polski za ucieczki z domu, kradzieże, wagarowanie, wdawanie się w bójki, problemy z alkoholem czy narkotykami - mówi siostra Katarzyna Machut ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek Opatrzności Bożej, która prowadzi teatr w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla dziewcząt.

Po raz 26. do Topolna

Tradycyjnie w pierwszą sobotę września wyruszyła do Topolna pielgrzymka z parafii pw. św. Marcina ze Świekatowa. W tym roku uczestniczyło w niej około 140 osób.

Nasze drogi do wolności

"Drogi do pełnej wolności Polski i Polaków były różne i bardzo pogmatwane. Jedni emigrowali i z zagranicy wspierali pozostałych w kraju rodaków, inni starali się być >niewidoczni<, a jeszcze inni sprzeciwiali się ówczesnej władzy, za co spotykały ich represje i prześladowania. Również wśród nas, w naszej gminie, w naszej małej Ojczyźnie, ludzie podejmowali działania wolnościowe", czytamy we wstępie publikacji "Nasze drogi do wolności", która ukazała się w ramach projektu realizowanego przez Gimnazjum nr 3 im. Ziemi Nadwiślańskiej w Zbrachlinie

Nikt nie liczy, który to już raz

Nikt nie liczy, który to już raz

wszyscy udali się do Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, gdzie czekały na nich chłodne napoje i jak zawsze pyszna drożdżówka. 6 września do Topolna przyjdą pielgrzymi z parafii ze Świekatowa. KP Po błogosławieństwie na drogę przez ks. kanonika Jerzego Mroczyńskiego pielgrzymi pod

Gimnazjaliści szukali zasłużonych

Gimnazjaliści szukali zasłużonych

chórze w świątyni. Uczestnicy projektu udali się też do grodziska średniowiecznego, gdzie iluzjoniści z gimnazjum w Zbrachlinie zaprezentowali publiczności nabyte podczas warsztatów umiejętności. Nie mogło zabraknąć także zwiedzenia źródełka św. Rocha, Drogi Krzyżowej, a także klasztoru Sióstr Pasterek

Najważniejsza jest Wigilia

Najważniejsza jest Wigilia

, sprzątania, gotowania i pieczenia. Moja mama piekła ciastka, takie "białe", i pierniki. Potem w dużym kartonie od margaryny stawiała je na szafie w kuchni. Miały być na święta, których nie mogłyśmy się doczekać. Pamiętałam, jak razem z siostrą przystawiałyśmy do szafy krzesło, jedna z nas je

Wzruszony papież, modelka ma nowe piersi, protest z zasłoną i łzy gimnastyczki [ZDJĘCIA TYGODNIA]

Wzruszony papież, modelka ma nowe piersi, protest z zasłoną i łzy gimnastyczki [ZDJĘCIA TYGODNIA]

Papież Franciszek w niedzielę był z jednodniową wizytą w Albanii. Przewodniczył mszy, w której uczestniczyło - wg różnych szacunków - około 300 tys. ludzi.  W katedrze św. Pawła w Tiranie wysłuchał dwóch świadectw: księdza diecezjalnego i siostry zakonnej, którzy przetrwali komunistyczne

Rodzina, spotkania i wiara w drugiego człowieka - to jest ważne

Rodzina, spotkania i wiara w drugiego człowieka - to jest ważne

wszyscy grali na instrumentach. Babcia na mandolinie, dziadek na skrzypcach, a mamusia i jej siostra śpiewały, a ich brat grał na akordeonie. No i babcia kiedyś mówiła mi, że widziała dziewczynkę, jak grała na skrzypcach. Tak mnie podpytywała, czy może też chciałabym tak na skrzypcach grać i pójść do

Piknik w katoliku

Piknik w katoliku

Katolickie Liceum Ogólnokształcące, i realizuje zajęcia w trzech ośrodkach oświatowych: w Świeciu oraz w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych w Topolnie i w Pniewitem. Placówki te są prowadzone przez siostry pasterki, a nasze szkoły obsługują je pod względem dydaktycznym. Wszystkich uczniów jest 110. Kadra

Ksiądz Andrzejewski

Ksiądz Andrzejewski

Reichsführera SS Himmlera. W taki to sposób ksiądz Andrzejewski znalazł się w rękach niemieckich oprawców, którzy doprowadzili do osadzenia go w areszcie znajdującym się na terenie klasztoru Sióstr Pasterek w Dębowej Łą-ce, pow. wąbrzeski, gdzie spędził bez śledztwa ponad 5 tygodni. Stamtąd decyzją

Homilia w czasie mszy św. beatyfikacyjnej matki Bernardyny Marii Jabłońskiej i matki Marii Karłowskiej

siostry albertynki i siostry pasterki. Słowa pozdrowienia i podziękowania kieruję do burmistrza Zakopanego i do władz samorządowych Podhala. Dziękuję za ten wzruszający hołd Podhala, zawsze wiernego Kościołowi i Ojczyźnie. Na was zawsze można liczyć! Dzięki składajmy Bogu za ten dzień, który Pan uczynił

Kardynał Józef Glemp nie żyje. "Uważałem, że nadrzędną racją narodu jest spokój" [WYWIAD z 2011 r.]

Kardynał Józef Glemp nie żyje. "Uważałem, że nadrzędną racją narodu jest spokój" [WYWIAD z 2011 r.]

KAI: Jak Ksiądz Prymas dowiedział się o wprowadzeniu stanu wojennego? Kard. Glemp: Bardzo wcześnie rano, 13 grudnia. To była niedziela. Miałem się udać na Jasną Górę. O godz. 5.30 moi domownicy - siostry i bracia zakonni - byli już na nogach. Otwarto bramę i wtedy akurat zjawili się przedstawiciele

"Chłopi" Władysława Reymonta - treść utworu, streszczenie

"Chłopi" Władysława Reymonta - treść utworu, streszczenie

o Antku. W Wigilię Borynowie zasiadają do kolacji, a wraz z nimi Dominikowa i jej synowie oraz Witek, Roch, Pietrek i Józia. Przychodzi Jagustynka, Roch opowiada o narodzeniu Chrystusa. Przyjeżdża też kowal z rodziną. Wszyscy udają się na pasterkę. W kościele Jagna i Antek są blisko siebie. On prosi

Nasz papież, ale czyj patron

Nasz papież, ale czyj patron

mediami elektronicznymi?! A jednak w 1956 r. Pius XII ogłosił ją patronką telewizji. O. Szewek: - Św. Klara chciała uczestniczyć w pasterce, ale schorowana leżała w łóżku. Siostry obiecały, że po powrocie opowiedzą jej wszystko ze szczegółami. Ale Klara otrzymała od Boga wizję, widziała, co się działo w

Krawczyk w kościelnym chórze. Wigilia u polityków i gwiazd

; *** Przed kominkiem w pokoju bawią się 10-letnia Beatka i 16-letnia Kasia, córki szwagierki Krawczyka Barbary. One iich najstarsza siostra -20-letnia Sylwia - spędzają tu każde święta. -Kocham je jak córki -mówi piosenkarz. Prowadzi nas do kuchni. Tu jak w ukropie uwija się gosposia Halinka. Krawczyk

Homilia w czasie konsekracji kościoła św. Maksymiliana Kolbego

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 1. "A więc nie jesteście już obcymi i przechodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga" (Ef 2,19). Powtarzam te słowa za pierwszym czytaniem liturgii poświęcenia kościoła: z Listu do Efezjan. Drodzy bracia i siostry

Nie chciałby, żebyśmy byli sami - reportaż z Rzymu

? - zagaduję. - Nie, w Poznaniu - odpowiada. - Ale słucham dużo muzyki. - Znamy najnowszy hip-hop, a nawet metal - dodaje siostra Krzysztofa ze zgromadzenia pasterek. Jest dyrektorką szkoły oraz domu wychowawczo-opiekuńczego im. patronki swego zakonu. - To trudne, poranione dziewczyny. Trafiają do nas z wyroku

Dolny Śląsk ze smakiem

Dolny Śląsk ze smakiem

żółtkiem i kminkiem, przykryty płótnem i dociśnięty deseczką i kamieniem, mógł stać całą zimę. Pamięta szczodraki, drożdżowe bułeczki z makiem, które po pasterce rozdawało się ubogim pod kościołem. - Wigilię do dziś robimy tak, jak na naszej Wileńszczyźnie - mówi żona Irena Zając. - Żadnych zup ani karpia

Specjalnie dla Nowego Dnia! Wigilia w rodzinie Mostowiaków

Toruniu. Wigilijny stół Kożuchowskich to coroczne miejsce spotkań całej familii. W tym roku zabraknie przy nim tylko siostry aktorki Hanny. - Spędzi Wigilię z dziećmi i mężem u teściów - tłumaczy jej nieobecność aktorka. Miejsce szczęśliwej młodej mężatki zajmie Majka, druga siostra, która na Boże

Wojtyła krakowski

9 lat. Starszy brat zmarł w roku 1932, gdy Karol miał 12 lat. Nigdy nie poznał swojej siostry, gdyż ta zmarła zaraz po urodzeniu. Tak więc dzieciństwo i wczesna młodość to w życiu przyszłego papieża musiał być czas pustki po utracie najbliższych. Na to wszystko, gdy jest już wprawdzie dorosłym, ale

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Najważniejsze informacje