ile kosztuje tona pszenicy

Krystyna Naszkowska

Lepper: Chleb drożeje przez młynarzy i piekarzy

Lepper: Chleb drożeje przez młynarzy i piekarzy

Chleb i mąka drożeją, choć nie ma do tego powodów - twierdzi minister rolnictwa.

Drożeje ropa, żywność i surowce z powodu zamieszek w Egipcie

W Europie ropa ciągle kosztuje ponad 100 dol. za baryłkę z powodu zamieszek w Egipcie. W ślad za ropą może zdrożeć żywności, bo jej import zwiększają państwa Bliskiego Wschodu, by uniknąć niepokojów społecznych.

Giełdy szaleją: Pszenica ważna jak ropa, mąka drożeje

Unia próbuje zatrzymać wzrost cen zbóż. Już płacimy więcej za mąkę i chleb, lada chwila zdrożeją makarony.

Zboże przestało drożeć

W ostatnich dniach średnio za tonę pszenicy trzeba zapłacić 652 zł. To o ponad 67 proc. więcej niż rok temu, ale prawie tyle, co przed miesiącem. Część ekspertów uważa, że teraz czeka nas kilka tygodni spokoju - popyt i podaż będą zrównoważone, a ceny mogą pójść w górę już tylko nieznacznie. W

Do lutego pieczywo podrożeje o 20 proc.

. Nie podnoszą cen, by nie stracić klientów. Niedługo będą musieli, bo drożeje pszenica. Wiosną tona kosztowała 400 zł, teraz 600 zł. W dodatku na pewno nie starczy nam tego zboża do nowych zbiorów i już teraz młynarze sprowadzają je od sąsiadów, by przerobić na mąkę. Największa firma młynarska Polskie

UE wpuści amerykańskie zboże

zaczęła napływać pszenica amerykańska. I natychmiast wywołała spadek cen. Wczoraj na giełdzie zbożowej w Chicago tona pszenicy kosztowała 811 zł (po przeliczeniu), a na giełdzie w Paryżu 880 zł. W Polsce pszenica staniała z 900 zł w październiku do 750-780 zł. Wtorkowa decyzja Unii o zawieszeniu ceł

Grozi drożyzna ryb przed Wigilią

. Ryby drożeją też przez wyższe koszty produkcji, szczególnie pasz. Droga w tym roku pszenica jest ich głównym składnikiem. Polska jest jednym z czołowych hodowców karpi i pstrągów w Europie. W zeszłym roku wyprodukowano u nas 15 tys. ton tych pierwszych i 18 tys. tych drugich. Znaczna część produkcji

GUS: w sierpniu spadły ceny skupu podstawowych produktów rolnych

Pszenica potaniała o prawie 14 proc. i kosztowała średnio 451,4 zł za tonę, tj. była o 21,3 proc. tańsza niż przed rokiem. Żyto w sierpniu w stosunku do lipca można było kupić o ponad 17 proc. taniej tj. za 291,5 zł za tonę. Było ono tańsze o 39,2 proc. niż rok wcześniej. Na targowiskach rolnicy

Zboże nadal drogie. Co z cenami chleba?

tygodniu trzeba zapłacić 300 dol., za transport do Europy kolejne 70 dol. To oznacza, że w Polsce tona pszenicy sprowadzonej z USA musiałby kosztować ponad 1000 zł, sporo więcej niż krajowa. - Bezcłowy import wywarłby jednak ogromny wpływ psychologiczny - mówi Maciej Tomaszewicz z Polskiej Izby Zbożowej

Susza coraz bardziej niepokoi rolników i leśników

Susza coraz bardziej niepokoi rolników i leśników

da. Deszcz musi być trzykrotnie silniejszy. Tak czy owak, Albin Badower nie przewiduje wzrostu cen zbóż. - Za tonę pszenicy muszę zapłacić 1,1 tys. zł, jęczmień kosztuje z kolei 750-800 zł. Nawet susza nie sprawi, że na rynku ich zabraknie. Natomiast na pewno zmniejszy się eksport zbóż do Niemiec. Na

Zbożem palić w piecu

Zbożem palić w piecu

Rolnicy są załamani niskimi cenami zboża. Rok temu za tonę pszenicy konsumpcyjnej dostawali 600-650zł. Teraz ok. 450 zł, ale w wielu regionach, gdzie było bardzo mało słońca i zboże jest złej jakości, nawet po 380 zł za tonę. Skąd takie ceny? Globalne zapasy zbóż są wysokie, a tegoroczne zbiory w

Unia chce tańszego chleba

obniży, bo zboża na całym świecie są drogie. Rzeczywiście za tonę amerykańskiej pszenicy trzeba zapłacić 300 dolarów, za transport do Europy następne 70 dolarów. To oznacza, że w Polsce tona pszenicy sprowadzonej z USA musiałby kosztować ponad 1000 zł, czyli drożej o mniej więcej 150 zł niż krajowa

Unia nie godzi się na sprzedaż rezerw zbóż

- ceny od razu poszły w górę, bo ci, którzy mają jeszcze zapasy, zorientowali się, że mogą dyktować ceny - tłumaczy nam Henryk Lisaj ze spółdzielni Rola, która ma jeden z największych na Pomorzu elewatorów i zajmuje się przechowywaniem ziarna. Teraz pszenica w Unii kosztuje ok. 800 zł za tonę, do tego

Energetycy: Palenie zbożem w elektrowniach jest niemoralne

. - Całą zimę paliłem jęczmieniem kiepskiej jakości. Jedna tona kosztowała 200 zł - opowiada. Za węgiel zapłaciłby trzy razy tyle, a półtorej tony zboża daje tyle energii, co tona węgla. Dlatego Federacja skupiająca zarówno potentatów, jak i drobnych rolników zaproponowała, żeby wykorzystać ziarno do

Ruszył interwencyjny skup zbóż

stopniowo wzrastać i w grudniu pszenica w transakcjach giełdowych może kosztować około 470 zł za tonę.

Droga mąka sprawia, że makaron podrożeje o 20-30 gr na paczce

czołowego krajowego producenta - Makaronów Polskich, i szef Polskiej Izby Makaronu. Branża odbiera 5 proc. całej produkcji mąki w Polsce. Na początku roku tona pszenicy kosztowała 400-450 zł. Obecnie dochodzi nawet do 850 zł. - Wciąż trwają żniwa, ale już wiadomo, że będziemy mieć mniej zboża o jakości

Drożyzna wszystkim przetrzebi portfele

Drożyzna wszystkim przetrzebi portfele

. Oznacza to wzrost cen o ponad 100 proc. w stosunku do marca tego roku, kiedy tona pszenicy kosztowała zaledwie 400 zł. Podobnie rzecz się ma z mlekiem i masłem. Eksperci szacują, że ceny mleka w skupie w marcu 2008 r. sięgną 108-112 zł za hektolitr, wobec 94 zł w marcu tego roku. Dużo większe są

USA karmią Kubę

rynkach światowych. Reżim boi się, że zrujnowana kubańska gospodarka nie sprosta temu wyzwaniu. Według szacunków ta sama ilość żywności co w zeszłym roku będzie Kubę i tak kosztować ok. 2,5 mld dol. To samo dotyczy galopujących cen paliw, których większość Hawana sprowadza z zagranicy. W tym roku na

Przyspieszenie na rzepaku

się produkcja pszenicy i buraków. Tymczasem wyścig już się zaczął. Rozpoczął go Zbigniew Komorowski, który w czerwcu wmurował kamień węgielny pod swoją rafinerię i w marcu 2007 r. zamierza ruszyć z produkcją, ale już w tym roku zaczął gromadzić rzepak na zapas. Skupił 100 tys. ton, tak podbijając

Pustaki zdrożały, to chleb nie może?

Krystyna Naszkowska: Co będzie w tym roku z cenami pieczywa? Z rynku zbożowego dochodzą bardzo niepokojące sygnały, tylko w ciągu ostatniego tygodnia cena pszenicy konsumpcyjnej skoczyła o 100 zł za tonę. O ile może zdrożeć chleb? Kazimierz Czekaj, właściciel piekarni w Krakowie: O ile zdrożeje

Dramat ze zbożem w UE

. Wyprodukowanie tony pszenicy rolnika w Argentynie kosztuje 30 euro, w Australii - 78, we Francji już 170 euro, a w Polsce blisko 100 euro. Różnice biorą się głównie z wielkości gospodarstw. Te pozaeuropejskie są znacznie większe, a w rolnictwie na całym świecie obowiązuje ta sama zasada - im większa powierzchnia

Zboża drożeją, a co dalej

Ceny zboża dochodzą do 900 zł za tonę. Według części ekspertów to jeszcze nie koniec. Jest oczywiście grupa osób zadowolonych z takiej sytuacji, to producenci zboża, którzy robią interes życia. - Sytuacja na rynku zbóż w Polsce kształtuje się pod wpływem zmian na rynku europejskim i światowym

Co zdrożeje, co stanieje w 2007

podrożeje. Eksperci spodziewają się, że pszenica na przednówku dojdzie do 750 zł za tonę. A to oznacza, że ceny mąki w tym czasie będą o 25 proc. wyższe niż obecnie. Pieczywo Chleb podrożeje z powodu wyższych cen mąki. Ale także z powodu podwyżek cen energii i gazu. Dlatego w lutym chleb może kosztować o 20

Ropa za 500 dolarów. Co się stanie z naszym światem?

biopaliwa rocznie. Zaznaczmy, że w zeszłym roku Polacy zużyli 4 mln 146 tys. ton benzyny. Należy przy tym pamiętać, że biopaliwo jest mniej wydajne niż olej napędowy z ropy. Musielibyśmy obsadzić rzepakiem całą Polskę. Tylko gdzie wtedy umieścilibyśmy pola pszenicy, budynki mieszkalne i autostrady? Według

Baba, wiata, koniec świata. Kajakiem po Bugu

poszła lata świetlne do przodu. Lucek był dla budżetu domowego sporym wydatkiem, ceny dmuchawców startują jednak już od 200 zł (za tyle można kupić kajak w supermarkecie). Taką samą jakość można jednak uzyskać, sklejając worek na śmieci i starą oponę. Kajak, którym można wypłynąć na rzekę, kosztuje od

Nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zapytaj ekspertów

Najważniejsze informacje